Avtomatizacija

Avtomatizacija

PrispevekNapisal/a tojezanas » 10 Jun 2011, 15:36

Odpiram temo, ki naj bi bila v pomoč tistim, ki jim sogovorniki nekako ne verjamejo na besedo, da je avtomatizacija neizogiben proces in, da bo prešla v vse pore življenja.

Tu objavljam prva dva prispevka in pozivam tudi druge, da dodajo kar se da največ podobnih rešitev v izogib bodočem "prepričevanju" ostalih zemljanov.

http://www.youtube.com/watch?v=ppDdjQug3n0&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=uef6ayK8ilY&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=g-QYjZdFjV4&feature=player_embedded
http://www.nyteknik.se/popular_teknik/smatt_gott/article3195392.ece
Uporabniški avatar
tojezanas

Prispevki: 165

Re: Avtomatizacija

PrispevekNapisal/a Tomaz » 10 Jun 2011, 16:55

Avtomatska tovarna betonskih blokov:
http://www.youtube.com/watch?v=_S_ciJcHE7g
Avtomatska tovarna solarnih kolektorjev, zelo uporabno v novi ekonomiji:
http://www.youtube.com/watch?v=qFwiKsgKMg8
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

Prispevki: 433

PrispevekNapisal/a Jurec » 11 Jun 2011, 09:58

tojezanas je napisal/a:Odpiram temo, ki naj bi bila v pomoč tistim, ki jim sogovorniki nekako ne verjamejo na besedo, da je avtomatizacija neizogiben proces in, da bo prešla v vse pore življenja.

Tu objavljam prva dva prispevka in pozivam tudi druge, da dodajo kar se da največ podobnih rešitev v izogib bodočem "prepričevanju" ostalih zemljanov.

http://www.youtube.com/watch?v=ppDdjQug3n0&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=uef6ayK8ilY&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=g-QYjZdFjV4&feature=player_embedded
http://www.nyteknik.se/popular_teknik/smatt_gott/article3195392.ece

A se je kdo vprašal o kvaliteti teh prelepih jagod, ki so ziher 100x špiricane z žlj pesticidi itd... FUJ! Mamo tut mi na njivi jagode in vem kakšne so, če jih ne špricaš. :mrgreen:
Jurec

Prispevki: 36

PrispevekNapisal/a Tomaz » 14 Jul 2011, 13:27

Ok da malo obnovim temo, tu maš še več o avtomatizaciji:
http://www.youtube.com/watch?v=eCXDXFTm ... re=related (Ta se samo začnene z nagovorom Fresca, sledijo pa primeri avtomatizacije...)
http://www.youtube.com/watch?v=nyHxG4EVCSo (Avtomatska gojilnica solate!)
http://www.youtube.com/watch?v=XOmDIhei ... re=related (Reklama, ki ponazarja phed-corpove zmogljivosti)
http://www.youtube.com/watch?v=-JmZ2goR ... re=related (Inline plastics, avtomatizacijske rešitve - skoraj popolnoma avtomatizirana tovarna keksov)
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

Prispevki: 433

PrispevekNapisal/a pokora » 26 Sep 2011, 15:29

Malo gledam tele reklame, pa,.. saj so lepe samo tole so samo reklame , do prave avtomatizacije smo še zeeelooo daleč. Nekaj me zanima -je še kdo na tem forumu, ki je študiral oz se ukvarja z avtomatiko. Nekako težko verjamem, da sem edini. Mogoče bi lahko kaj predebatirali,...
Takole zame, za druge drugače, za vse kakorkoli.
pokora

Prispevki: 55

PrispevekNapisal/a tojezanas » 26 Sep 2011, 23:33

že res, da so reklame, vendar je bilo na njih bolj malo ljudi. :?
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a pokora » 27 Sep 2011, 15:12

tole so samo operaterji(pa še za operaterje je vprašanje če so vsi posneti- po moje ne) , tele zadeve pa še vedno rabijo ogromno vzdrževanja. Tega pa se tukaj ne vidi. Vemo pa recimo taki ,ki delamo v vzdrževanju.
Zato se pa upam trdit , da smo še zeeeloooo daleč od tovarn, kjer ne rabiš ljudi.
pokora

PrispevekNapisal/a tojezanas » 29 Sep 2011, 13:16

Se strinjam z oceno, da je servisiranje strojev še vedno pretežno v rokah ljudi.

Me pa zanima... koliko časa še....kaj predvidevaš. (10-20 let?). Stopnja automatizacije narašča strmo.

Trend bo šel verjetno bolj v zniževanju servisnih ur ljudi...torej v manj serviserjih in teh bolj ko ne nadzonikih.
To bodo verjetno zahtevale tovarne zaradi "zniževanja stroškov".
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a pokora » 29 Sep 2011, 16:20

Huh dobro vprašanje -odvisno od panoge :določene so še v kameni dobi. Tole je pravzaprav hudič.
Bolj ko linijo zakompliciraš z avtomatizacijo več je nastavljanja ,bolj zahtevno je vzdrževanje.
Po moje je še najbližje nekaj podobnega tisti kjer delajo zidake. Bolj ko so izdelki komplicirani (oz sklopi) več je vzdrževanja.
Zaenkrat je tako pomoje da več ko je denarja v igri prej se zamenja tehnologija.
Se pa s tem zamenja nivo vzdrževalcev in operaterjev- ta se povečini viša, nivo posluževalcev pa se s povečevanjem serije zmanjšuje. Itak :D .
Glede na stanje bi tko na počes rekel , da sploh ni kakšnega interesa, ker smo ljudje postali zelo poceni (sploh z outsorcingom) v določenih panogah nisi vreden nič.
Pa tudi samo vzdrževanje se ne omejuje samo na linije- tu so recimo še stavbe, ki so problem zase.
Kar se mene tiče sem najbolj vesel , da smo vsaj onesnaževanje spravili na majhen procent tistega ,ki je bil recimo 20 let nazaj,
ko sem se tudi sam začel ukvarjati s tem. Je pa še daleč od idealnega. Pa footprint je še vedno nad vsako mejo.
Sicer pa to verjetno precej bolje veste.
pokora

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 30 Sep 2011, 10:49

pokora je napisal/a:Malo gledam tele reklame, pa,.. saj so lepe samo tole so samo reklame , do prave avtomatizacije smo še zeeelooo daleč. Nekaj me zanima -je še kdo na tem forumu, ki je študiral oz se ukvarja z avtomatiko. Nekako težko verjamem, da sem edini. Mogoče bi lahko kaj predebatirali,...

Jaz zaključujem elektro fax v LJ, smer elektronika. Senzorika in firwere je BISTVEN del avtomatizacije brez potrebe po človeku. Jasno da en brez drugega ne moremo, gre za interdisciplinarne projekte.
Avtomatika je danes le zaradi dobička in se praktično nič ni delalo na tem, da bi se delovno mesto odstranlo :) Ne moreš spremenit avtomatizacije v tej smeri, dokler ne spremeniš miselnosti.
Iz tehničnega vidika ni nobenih ovir to uresničit.
e-študij.si - Prosti študentski zapiski, sodeluj tudi TI. Literatura za vsakogar.
wlan slovenija - Odprto mesh brezžično omrežje slovenije.
Uporabniški avatar
_Mitto_
Koordinator goriške regije

Prispevki: 246

PrispevekNapisal/a pokora » 30 Sep 2011, 15:06

Ja imaš prav. Samo meni se postavljajo druga vprašanja.
Koliko ljudi sploh lahko avtomatika zamenja. Zdej govorim na pamet ne me za besedo držat.
Če pogledaš populacijo komplet imaš kup penzionistov , ki je ne rabijo več in otrok , ki je še ne rabijjo.
Potem imaš ljudje sposobne dela. Imaš državni aparat, policijo , vojsko, ki jih lahko odpišeš.
Ekonomiste, bankirje , advokate, kler, s temi tudi ni nič. Ostane manj kot - ne vem tretjino ljudi , ki delajo v gospodarstvu.
Če si rečemo ok režijo rabimo, pa managerje (ok recimo, da jih rabimo)
Dobimo nekaj velikih firm, ki si to lahko privoščijo in en kup majhnih , ki so odvisna od velikih in si tega ne morejo privoščit.
Potem so tu preživetniki, ki imajo iz rok za v usta, s temi tudi ni nič. Pozabiš lahko tudi na vse servise, ki jih v bistvu ne rabijo. Itd, itd.
V bistvu imaš samo nekaj velikih firm, pri katerih bi to bilo smiselno, samo je očitno ceneje selit proizvodnjo drugam, če smo domorodci slučajno predragi. Pa smo zmeraj cenejši.
Tako da, ja nekaj se bi dalo rešit z avtomatizacijo samo, to še zdaleč ne tako drastično kot bi si radi predstavljali.
Mislim , da tehnološko nismo tako daleč, po miselnosti smo pa še v kameni dobi.
Pa še ena misel, če bi lahko ta moment vse ljudi nadomestili z stroji. kam bi z vsemi ljudmi, ki imajo službo samo zaradi službe, in ni absolutno nič z njimi. Tudi 100 novih filozofov ne rabiš vsako leto. Pa kar se mene tiče še marsikoga drugega ne, pa če sem še tak barbar. čeprav to smrdi po strahu pred stroji v prvi industrijski revoluciji.
Če narediš čistko, znebiti se vseh ki ne naredijo nič za dobro človeštva, kje bi potegnil črto?
pokora

PrispevekNapisal/a tojezanas » 02 Okt 2011, 01:19

Hej pokora, si za fuzbal? Košarko mogoče? Šah ob kavici in dobri debati mogoče....? Tudi to je življenje...

Stroji pa naj brnijo toliko, kot se jih v resnici potrebuje.

Utopija ali prihodnost?
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 02 Okt 2011, 03:34

Dober odgovor, tojezanas.

Torej postavlja se ti vprašanje, kaj bodo ljudje počeli, ko ne bodo več po službah? Tukaj bi moral novo temo odpret. Da VSI ti delavco od jutri naprej gledajo stroj kako dela to, kar so oni počeli ... pride do kaosa - itaq. Seveda se to ne bo naredilo čez noč, to je naloga ozaveščanja, zato smo na vseh festivalih, stojnicah, ...
Proizvodnjo za proizvodnjo bo avtomatika odpravla fizično delo. Tega se ne da ustavit. Zakaj že danes ni tako, pa je kriv ta sistem, ki zagovarja "službe" kot jih poznamo danes.

To breobrazbo je treba začet z izobraževanjem. Današnji osnovnošolci bodo prišli v ta čas, njih moramo učiti za "problemsolver-je".

Kar groza me je kolk ljudi se vpiše na ekonomski fax, ki družbi ne prinese NIČ dobrega (moje mnenje!).

Danes ima dve vrsti ljudi, PREzaposlene (10h+) in BREZposelne (sociala). To se v prihodnje spremeni, 4h vsak. Tisti, ki ga zanima tehnika bo izvedel kontrolo (zaposlen kot "iskalec napak" - bugov :D) nad proizvodnjo. Tisti, ki ga tehnika še malo bolj zanima, bo to razvijal. Tem in ostalim, ki jih to ne znima, še vedno ostaja umetnost (zelo širok spekter dejavnosti) in druge znanosti (naravoslovje je zelo široko).

Ah ostanimo raje pri temi ..
Sodobno kmetijstvo: http://www.youtube.com/watch?v=pocvkqlcyog
e-študij.si - Prosti študentski zapiski, sodeluj tudi TI. Literatura za vsakogar.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a pokora » 02 Okt 2011, 09:08

Ja recimo, da imaš prav. Čeprav sam mislim , da popolna avtomatizacija ni mogoča, niti ni potrebna. Imaš pa umetnike in "umetnike". Mimogrede kaj bi pa z ljudmi, ki so rojeni lenuhi. Izobraževanje nekaj lahko popravi, vsega pa ne more.
pokora

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 02 Okt 2011, 11:25

Lenuhe vzgaja ta sistem. Posledica prezaposlenosti. Lepo prikazano v story of stuff (ne vem več kateri video)

Sicer pa, pa kaj če bo nekdo le hippy. Enjoy your life! :D

Rešitev, ki jo avtomatizacija prinese, je dejansko odgovor na prvi del Z:MF (človeška narava). Tudi o tem bo verjetno kakšna beseda v nastajajočem dokumentarcu s kakšnim našim (kliničnim) psihologom. V mislih imam čustveno odsotnost staršev, ki so utrujeni, ko pridejo z dela in se ne morejo primerno posvetit otroku. Vzgoja v zgodnjem otroštvu pa je IZJEMNO pomembna!!

Le kaj vse izdeluje ABB ... http://www.abb.com/ProductGuide
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a pokora » 02 Okt 2011, 13:29

tojezanas je napisal/a:Hej pokora, si za fuzbal? Košarko mogoče? Šah ob kavici in dobri debati mogoče....? Tudi to je življenje...

Stroji pa naj brnijo toliko, kot se jih v resnici potrebuje.

Utopija ali prihodnost?

Jah sem za fuzbal, šah, debato,... samo ne morem pa pričakovat , da me bo nekdo zato živel(podpiral)
pokora

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 02 Okt 2011, 14:24

Radovednost je v vsakem človeku! To je dejstvo.
Ob rojstvu je vsak potencialni genij. Sistem in način življenja, kot ga poznamo danes, pa možnost, da kdo postane genij, le še zmanjšuje. To sem na lastni koži občutil.
Na srednji poklicni sem imel ogromno idej in so mi misli zelo aktivno delale. Žal pa nisem imel denarja za opremo inmaterial, da bi to naredil/preveril/nadgradil in šlo je le še navzdol. Danes bi lahko bil veliko bolj izkušenj in bi mogoče že kakšno odkritje prosto ponudil javnosti, če ne bi bilo denarja.

Še en primer, da ljudje BODO počeli stvari (brez da bi za to bili plačani) je odprta koda. Seveda se danes odprto kodo uporablja tudi v komercialne namene, ker nekako je treba preživet. Res ni straha, da bi imeli ljudi v brezdelju.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a pokora » 02 Okt 2011, 17:17

Torej si imel iste probleme kot vsi ostali. :)
Imam eno vprašanje. Tole okrog denarja , ki ga nihče ne mara.
Predpostavimo, da imaš že imaš družbo brez denarja, torej v smislu zeitgeista.
Si mulec z idejami,(recimo nekaj ala Tesla pri 17) pa rabiš resurse, da bi jih uresničil.
Ideje so različne :nekaj koristnih za človeštvo , nekaj ne , recimo , da se na prvi pogled ne vidi ali bo kaj z njih ali ne.
Glede na to da družba gleda na resurse z strateškim pomenom, misliš , da bodo razmetavali z njimi
ali jih dajali varčno.Namreč veliko idej ne vodi nikamor, včasih pa pa zraste uporabna zadeva iz totalne bedarije-
Mogoče samo z drugim načinom uporabe.
pokora

PrispevekNapisal/a tojezanas » 03 Okt 2011, 08:55

Seveda, da ne....s skupno bazo podatkov se lahko eliminira tudi podvajanje tehnologij, ki se dogaja danes in seveda tudi podvajanje idej...hkrati pa se lahko poveča število različnih idej vrednih preizkusa. (z isto koičino resursov)

Teorija je enostavna ....do prakse je še daleč.
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 06 Okt 2011, 02:36

Uff težko vprašanje! Hvala za to.

kot pravi tojezanas, bomo vse (tudi ideje) logirali (zapisovali), tako kot se to že danes počne za vse telefonske klice, (skoraj) ves internetni promet, vsi podatki, ... s to razliko, da bodo ti strateško strukturno organizirani in bodo zanje pripravljeni iskalniki in najpomembnejše - bodo prosti, javni.

Kot je letošnja znanstvenica rekla, tudi rezultali, ki so ovrgli hipotezo (v znanstevni metodi) nečesa, torej da nekaj NE drži, je ZELO pomembno. Moramo vedet tudi za dejstva, ki dokazujejo, da nekaj NI tako. (sliši se zelo teoretično)

Potem pa je tu še dejstvo, ki je ZELO v povezavi z avtomatiko, da se danes VEČINO vsega razvoja opravlja s simulacijo, kjer pač poznamo zakonitosti. Tu poleg ne spada eksperimentalna fizika :D

V laboratorijih so količine nekih snovi v primerjavi s svetovno uporabo zanemarljivo majhne, tu ni kej šparat. V laboratorijih se lahko poskusi tudi stvari, ki so zelo neprimerne za množično uporabo (kot so npr. fosilna goriva :D )
In nenazadnje ... tako bodo verjetno zgledale igrače ;) Teorija iger ... zelo zanimiva tema! (področje psihologije)
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a pokora » 06 Okt 2011, 15:04

Ja smiseln odgovor, ni kaj. mogoče bi pripomnil samo to da je razvoj neke stvari najdražji del pretvarjanja ideje v uporabno zadevo. Torej so potrebni neki viri. Se pravi da ravno zastonj ni. :D
pokora

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 06 Okt 2011, 17:58

V času na virih osnovanga gospodarstva bi te čakal tale napis:
Error: Beseda "zastonj" ni bila prepoznana.
he he he ...

Torej so potrebni neki viri

Ja, jasno! AMPAK, vprašanje se glasi: "Ali imamo vire za to narest?" in ne kot se danes razvojna ekipa v podjetju krega z ekonomsko: "Ali imamo denar za to narest?"

Delat take primerjave, koliko virov danes uporabmo (zato, da se dnar vrti) in koliko bi jih lahko ... je že kar smešno.
Razvojna ekipa bo - po moje - od virov največ rabla intelekt in čas. Poraba materiala je zanemarljiva.

Tudi razvojno ekipo si ne gre predstavljat kot danes, v istem prostoru, ampak bo šlo za globalno delovanje. Povezani bodo preko spleta z monitorji, kamerami ... ah sej ne vem kaj vse nas še čaka :D
Uporabniški avatar
_Mitto_

Vrni se na Tehnologija

Kdo je prisoten

Po forumu brskajo: Ni registriranih uporabnikov in 0 gostov