Smernice in razmišljanja

Re: Smernice in razmišljanja

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 15 Mar 2011, 20:33

kakšne so pa bistvene razlike sploh?
Whenever people agree with me I feel I must be wrong...
"nowhere" = "now" + "here"
fortehlulz

Prispevki: 338

PrispevekNapisal/a Tomaz » 15 Mar 2011, 20:51

Ja če delaš akvaponiko si še ribe gojiš poleg pa filtrov ne rabiš in ne gnojil.

V hidroponiki moraš mešati noter gnojila in vsakega "x" časa menjati vodo zato ker se razmerje vseh sestavin v gnojilih poruši ker rastline ne jemljejo vseh enakomerno.

Akvaponika pa je varčna z vodo. Ne rabiš menjavati vode, saj se vzpostavi naravni ekosistem z bakterijami in vsem, ki same reciklirajo neuporabne sestavine. Gnojila niso potreba razen v začetni fazi, ko se šele ekosistem formira. Hrkrati pa niso potrebni nobeni filtri saj vse glinopor pobere in to kaj se obesi na glinopor pa majo rastline na voljo da si vzamejo, ko poterbujejo. Vse kaj je treba pri akvaponiki je da ekosistem nadzoruješ in da hraniš ribe.

Jaz bi takoj šel za akvaponiko, ker je ravno tako preprosta kot hidroponika, bonus pa so še debele zdrave ribe, ki so odlične z limonino omako. :lol: Nadzor ekosistema je preprost, samo amonijak, ph in nitrate meriš.
- Če ph ni dovolj stabilen potem samo daš jajčne lupine noter pa se bo stabiliziral dokler se ne bodo jajčne lupine raztopile.
- Če je preveč nitratov samo nasadiš več rastlin, kaj pa pomeni še več zelenjave.
- Če je preveč amonijaka pa pomeni da majo ribe preveč "municije" :D , kar pa pomeni da jim za nekaj dni zmanjšaš obroke.
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

Prispevki: 433

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 30 Mar 2011, 14:49

fortehlulz

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 30 Mar 2011, 19:53

fortehlulz

PrispevekNapisal/a rigoletto » 17 Apr 2011, 15:42

In kako ste se odličili in kako kaj napreduje rastlinjak.

Lp :D
rigoletto
Koordinator pomurske regije

Prispevki: 11

PrispevekNapisal/a Tomaz » 17 Apr 2011, 15:54

Samo res, kar naenkrat je utihnilo vse...
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 17 Apr 2011, 16:16

imamo kontakte, ideje in znanje za zečtek, iščemo pa nekoga, ki bi koordiniral zadevo...
fortehlulz

PrispevekNapisal/a tojezanas » 18 Apr 2011, 08:33

Sašo, daj naredi to po tistem postopku...vloži papirček za projekt...pol se pa pregleda in dopolni, če je še kak "keč", katerega je potrebno eliminirat...pol pa akcija.

:roll:
Uporabniški avatar
tojezanas

Prispevki: 165

PrispevekNapisal/a Niko » 18 Apr 2011, 09:02

Gospodje...malo objektivnosti prosim!

HairMan je napisal/a:imamo kontakte, ideje in znanje za zečtek, iščemo pa nekoga, ki bi koordiniral zadevo...

Zgolj ideje niso nič več, kot sanjarjenje in so skoraj brezpredmetne. Sanje ti lahko dajo motivacijo, a tu se neha. Samo znanje ni dovolj za izvedbo (čeprav ga je dovolj, če imaš vse ostalo).

Torej nam manjka vsaj še prostor, čas, material, prevoz in delovna sila. Zato (ponovno) lepo prosim, da brzdate (pretirani) entuziazem s ščepcem realizma.

Da pa ne bo prevelike žalosti, vam sporočam, da sem zastavil nekaj podobnega temu: http://userpages.bright.net/~fwo/greenh ... house.html, vendar je napredek - ker zadevo financiram in delam sam - počasen. Trenutno imam gotova dva "loka" od petih, trije pa so sestavljeni do polovice. Do sedaj me je koštalo nekaj preko 70 €, s tem, da sem imel več kot pol materiala na zalogi. Predvidevam dodatne stroške vsaj še v višini 30 do 50 €. Rastlinjak torej ne spada v kategorijo: "Projekti za takojšnjo realizacijo". Tudi sicer Nisem oddal "Predlog za projekt", bom pa gotov objekt fotodokumentiral in po potrebi objavil načrte in nasvete za izvedbo oziroma ponudil pomoč morebitnim posnemovalcem.

Koordinator torej je, le da nima kaj koordinirati. Če bo kdo zbral vse potebno, se lahko ponovno javi...
"How many escape capsules are there?"
"None."
"Did you count them?"
"Twice!"
Uporabniški avatar
Niko
Koordinator skupine za raziskave in razvoj

Prispevki: 34

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 18 Apr 2011, 09:14

pa sej to je naloga koordinatorja. da zbere vse potrebno :roll:

niko, če se tebi osebno projekt ne zdi izvedljiv, se od njega distanciraj in ga bomo izpeljali tisti, ki se nam ne zdi konec sveta en rastlinjak postavit. Konec koncev jih vsak dan gledamo ob cesti...

prostora ni problem zrihtat
ekipe ni problem zrihtat
materiala ni problem zrihtat (sem že zdavnaj rekel da imamo sredstva na voljo, ko bomo imeli točne načrte)
prevoza pa tudi ni problem zrihtat

problem je samo v tem, ker koordinator ne zrihta teh stvari, ampak čaka, da kdo zbere vse potrebno. :|
moj ščepec realizma..
fortehlulz

PrispevekNapisal/a Niko » 18 Apr 2011, 09:59

Sašo, menda se ne bova prepirala? Še zlasti ne na forumu!

Najprej se seznani z nekaterimi osnovnimi definicijami:

koordinacija -e ž (a) glagolnik od
koordinirati: izboljšati koordinacijo dela;
...
koordinacija razlag / koordinacija gibov

* arhit. modularna koordinacija uskladitev
mer na osnovi modula

koordinator -ja m (a) kdor kaj
koordinira, usklajevalec:

Koordinator za projekt Venus in inovacije:

* dodeljuje zadolžitve in naloge ekipam v svoji skupini

Koordinator za tehnične inovacije:
* upravlja in nadzira delo ekipe za tehnične inovacije

* skrbi za sodelovanje s strokovnjaki in znanstveniki

Iz tega je menda jasno razvidno, da koordinator v osnovi ni zadolžen, "da zrihta" katerega-koli od potrebnih virov za izvedbo česar-koli. Seveda mu to ni prepovedano, če to lahko stori, ni pa to njegova dolžnost.

Prosim, da si razčistiš osnovne pojme in preveriš podatke, preden naslednjič ubereš takšen ton.

Niti slučajno ne mislim, da ta "projekt" ni izvedljiv, a dokler potrebne stvari ne bodo razpoložljive - tu in sedaj - ne v neki nedoločljivi prihodnosti, se nimamo kaj pogovarjati (še manj pa početi). Potreba po prostovoljcih in virih je bila objavljena. Če se nihče ne odzove, je to izven mojega vpliva.

Za konstruktivne predloge sem odprt.
"None."
"Did you count them?"
"Twice!"
Uporabniški avatar
Niko

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 18 Apr 2011, 10:27

a dokler potrebne stvari ne bodo razpoložljive - tu in sedaj - ne v neki nedoločljivi prihodnosti, se nimamo kaj pogovarjati (še manj pa početi)

popolnoma obratno je: dokler se ne začnemo pogovarjati (oz. še boljše - početi), do takrat potrebne stvari pač ne bodo razpoložljive.

in lepo prosim, ne izhajat iz slovarskih definicij. poznam besedo "koordinator", vem tudi, kako se sklanja (ou yeah!), jasno pa mi je tudi, kaj bi v praksi morali početi.

glede tona se pa ne obremenjujem, ker se mi zdi primeren predhodnim objavam. morda sem se preveč nazaj držal... :roll:
če ne veš o čem govorim:

Niko je napisal/a:Vaš entuziazem je neprecenljiv (as always).

Niko je napisal/a:Zgolj ideje niso nič več, kot sanjarjenje in so skoraj brezpredmetne

Niko je napisal/a:Sanje ti lahko dajo motivacijo, a tu se neha

Niko je napisal/a:Zato (ponovno) lepo prosim, da brzdate (pretirani) entuziazem s ščepcem realizma.

in dokler take stvari berem po forumu, se ne morem znebiti mnenja, da si ti tisti, ki nima razčiščenih osnovnih pojmov.

MHO, brez osebnih zamer prosim, mamo še veliko za naredit skupaj (upam da skupaj! :mrgreen: )
fortehlulz

PrispevekNapisal/a Niko » 18 Apr 2011, 11:43

...evidentno je, da pač nočeš razumeti.

Prav - potem pa "napogovarjajte" potrebščine in ko bodo na kupu, me obvestite, da pomagam koordinirat in sestavljat.
Verjetno bi bila logistika pravi izraz za oskrbo z viri - pa pustimo malenkosti - "pogovarjanje" je tudi v redu.
V tehniki ne "beremo med vrsticami", temveč operiramo z dejstvi.

Nevednost me ne žali, le malo žalosti.
"None."
"Did you count them?"
"Twice!"
Uporabniški avatar
Niko

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 18 Apr 2011, 11:54

evidentno je, da se ne strinjava ;)
ko bodo potrebščine na kupu, ne bo več kaj za koordinirat :mrgreen:
fortehlulz

PrispevekNapisal/a Niko » 18 Apr 2011, 12:34

...ko bodo potrebščine na kupu, pomahamo s čarobno paličico in se izmerijo, nažagajo, zvijačijo, zlepijo... same - tako, kot se same načrtujejo, (oskrbujejo) in vzdržujejo, Jasna stvar! Še dobro, da imamo tako čarobno paličico, sicer bi se moral nekdo ukvarjati še s tehnologijo in vrstnim redom izdelave.

Sorry, pozabljam! Gre samo za rastlinjak, ki je tako enostaven, da ga ima prav vsak nekje stati...
"None."
"Did you count them?"
"Twice!"
Uporabniški avatar
Niko

PrispevekNapisal/a anubis92 » 18 Apr 2011, 18:07

A smem rečt enough of this bullshit?

Fanta, vsak ma svojo perspektivo na to kako naj bi se projekt izvedel, mislim, da bi morala skupaj nardit plan, ki bi ustrezal obema oziroma vsem.

Predlagam, da se naredi uraden plan črno na belem (teorija) in se ga potem izvede (praksa), Sašo če lahko dobiš vse vire in vse pač nesi ta plan do ljudi, ki bodo to priskrbeli in je gotovo (seveda v primeru, da imamo že plac in vse ostale nematerijalne stvari!)
anubis92

Prispevki: 78

PrispevekNapisal/a tojezanas » 18 Apr 2011, 21:11

hear hear..ANUBIS!

Se strinjam v celoti...ko boste imeli vse potrebne materiale priskočim na pomoč pri postavitvi...sendvič si bom prinesel s sabo ni panike. Če pa bi morda imel kak material v posesti tudi jaz ga lahko prinesem.

Najprej načrt prosim... enostaven, dovolj trden, da bo preživel, izbiro materialov, ki so poceni in dostopni in gremo.

Načrt sa verjetno da naredit v sodelovanju preko neta z izmenjavo predlog odeležencev pri razvoju. (če hočemo komplicirat)

Delovno akcijo pa tudi izvedemo.

Kdo bo sadil pa ne vem... :roll: lahko pa se menjavamo?

:mrgreen:
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a tojezanas » 18 Apr 2011, 21:13

Najprej pa moram še dodatno izpilit svoje tipkarske sposobnosti.

Kar sicer nima nobene zveze z rastlinjakom.

:ugeek:
Uporabniški avatar
tojezanas

PrispevekNapisal/a podstavek » 24 Apr 2011, 13:27

Pozdravljeni

Vidim da se zelo zanimate za aeropontiko.
Jas postavljem poenostavljeno varianto, ki je praktično že rešena čakam še edino električarja da mi priklopi časovni rele.
Delal sem pač s tem kar imam pri roki.
Odločil sem se za poiskusno postavitev, ker je velik problem pri mešanju hranilne rastopine s katero korenine škropiš.

Material:

Kovinska cev z šobami od škropilnice
nekaj metrov črne cevi
3 betonske cevi
el. magnetni ventil iz starega pralnega stroja
rezervar
stara tlačna črpalka
časovni rele (minutni intervali z možnostjo nastavlanja)

V zemljo sem skopal luknju vanjo položil šobe, na te šobe pa postavil betonske cevi in jih utrdil z zemljo. Cev sem speljal do el. magnetnega ventila (ko ni el. toka je zaprt), od ventila pa preko črpalke v rezervar kjer bo voda z gnojilom.

Te dni bom priklopil elelektriko.
podstavek

Prispevki: 4

PrispevekNapisal/a podstavek » 24 Apr 2011, 14:31

Zdaj me pa res zanima kako daleč ste kaj pri tem projektu.
Kolikor vidim imate finance ki pa so tako pogoj za delo.
Zanima me s komo se lahko pogovorim, ker bi rad predstavil nekaj idej.
Kot prvo me moti ker vsi hočeta graditi veliko, po moji oceni bi se najbolj splačali manjši sistemi. V prvi vrsti, ker lahko manjši sistem ceneje zgradiš in pa ceneje dodelaš, ker dvomim da bo v prvo šlo. Druga stvar pa je da omogočiš večjem ševilu ljudem da tak sistem lahko imajo kr doma.
podstavek

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 24 Apr 2011, 17:45

se strinjam. glede na to, da za gradnjo do 30 m2 ne rabiš gradbenega dovoljenja (tako sem slišal), je to lahko velikost, na katero se omejimo.

projekt čaka nekoga, ki pozna ta tehnična področja in bi znal zbrati in urediti načrte oz. količino potrebnega materiala, ostalih virov ipd.
skratka - nekoga, ki zna povedati kaj in kako.

Mitja se je javil, da se bo pozanimal glede papirologije, tako da je to res samo še stvar tehnične izpeljave.

tak načrt bi se potem lahko objavilo javnosti, kot društvo pa bi jih predložili potencialnim sponzorjem (moramo sigurno postaviti vzorčni primer).

sam najraje vidim, da se debata razvije kar tu (tako lahko vsak prispeva svoje mišljenje in ideje), lahko pa me kontaktiraš tudi na saso.stebe@zeitgeist.si
fortehlulz

PrispevekNapisal/a podstavek » 24 Apr 2011, 21:29

Kakšnih načrtov pa še ni v fizični obliki?

Zanima me tudi zasnova projekta, ker ko sem na hitro preletel celo temo ni neke osrednje osnove po kateri bi delali. Nanizanih je kar nekaj rešitev, ki pa izločujejo ena drugo. Zanima me tudi ali bo šlo za aeroponiko ali hidroponiko.

Ker kolikor sem se jas igral s tem je zadeva zelo kopleksna in potrebujemo vsaj nekaj ljudi ki se spoznajo iz svojega področja.

V osnovi bi projekt razdelil na sledeče:

1. Konstrukcija
2. Sistem za vodo
3. Sistem za klimo
4. Napajanje iz obnovljivih virov.

To zajema samo postavitev.

Če pa ne bo ničesar raslo bo na koncu le kup šare.

Poskusil sem vzgojiti nekaj rastlin iz semen na aeroponski sistem in vam povem da ni tako zelo preprosto. Zdaj prakticiram s sadikami ki so posajene v zemljo in jih bom potem prestavil v sistem.
Zato je nujno najti nekoga ki je to že delal. Na koncu tudi pozna probleme, ki se pojavijo pri takem načinu vzgoje rastlin.

Prosil bi vse ki se spoznajo iz kakšnega področja da priskrbijo gradivo skice ideje.

Velik problem se mi zdi posredovanje slikovnega gradiva in skic. In tudi forumi niso primerni za takšno izmenjavo, ker je preveč ljudi ki pišejo samo da pišejo. potem pa predeluješ podatke ko nimajo neke osnove in ne sodijo zraven.

lp
podstavek

PrispevekNapisal/a Tomaz » 25 Apr 2011, 07:15

Se mi zdi, kot da bi vam google sketch up tukaj zelo pomagal. Saj ni tako težki, pa še mislim da je brezplačen! 8-)
Tomaz

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 25 Apr 2011, 18:04

podstavek je napisal/a:Zanima me tudi zasnova projekta, ker ko sem na hitro preletel celo temo ni neke osrednje osnove po kateri bi delali. Nanizanih je kar nekaj rešitev, ki pa izločujejo ena drugo. Zanima me tudi ali bo šlo za aeroponiko ali hidroponiko.

glede na to, da si do sedaj edini, ki ima izkušnje s tem, predlagam, da ti predlagaš :)
kompleksnost, uporabnost/učinkocitost in cena so vrjetno glavni elementi.

Kakšna zasnova te zanima?
fortehlulz

PrispevekNapisal/a samob » 06 Jun 2011, 13:24

Veseli me, da tudi ostali razmišljate in iščete ideje kako bi stopli iz arene "govorjenja" v areno, ki sliši na ime "akcija". Vsi, ki imamo možnost pričeti s postopkom pridelave hrane za lastne potrebe, bi to morali pričeti ASAP. Kot sem napisal v threadu namenjenem geodezičnim kupolam, bi lahko s podobnimi projekti pričeli tudi tisti, ki nimate kosa zemlje, ki je predpogoj za izdelavo kupole. Projekt Global Bucket je dober primer kako lahko tudi ljudje v urbanih naseljih pričnejo prve korake pri samooskrbi. Sistem je poceni, enostaven za vzdrževanje in izjemno skalabilen. Mestni bloki, ki imajo večje neizkoriščene ravne strehe, bi lahko omogočilo stanovalcem, da si sami pričnejo pridelovati del lastne zelenjave in zelišč.
samob

Prispevki: 42

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Rastlinjak

Kdo je prisoten

Po forumu brskajo: Google [Bot] in 1 gost