RepRap 3D printer

RepRap 3D printer

PrispevekNapisal/a samob » 01 Mar 2011, 11:41

V tej temi bi predstavil projekt RepRap in zarisal smernice nadaljnega razvoja na tem projektu. Za potrebe obveščanja in aktiviranja širše javnosti na tem odprtokodnem projektu, smo pripravili spletno stran http://reprap.si/
Na tej strani bomo poskrbeli za prevod osnovnih navodil za izdelavo 3D Mendel repRap tiskalnika. Mendel je druga izboljšana verzija, ki je sposobna replicirati večji del sestavnih delov, poleg plastičnih delov se dela tudi na izdelavi tiskanega vezja za elektroniko. Tiskalnik je tudi manjši in tiska večjo površino od svojega predhodnika.

Moje udejstvovanje na RepRap projektu bi zarisal kot:
    podporo pri zagotavljanju delovanja spletne strani
    razvoj veznega elementa v geodezični kupoli, ki bi ga s pomočjo RepRapa natisnili iz plastike (korak 5, druga slika). Ta del bi uporabili kot formo za izdelavo odlitka v gips recimo, ki bi ko se strdi služil za vlivanje plastičnih delov (recimo da topiš zamaške od steklenic in jih vlivaš v ta pripravljen odlitek). Odlitka bi bila pripravljena tako. da bi jih z vijakom na sredini privijačil skupaj in na ta način izdelal poljubno veliko kupolo (geodezični kalkulator)
    predelava reprap tiskalnika v printer za plastične dele helix vetrnic

Predlogi dobrodošli
samob

Prispevki: 42

Re: RepRap 3D printer

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 02 Mar 2011, 02:30

To pa lahko rečem, da je moj primarni projekt v društvu.
* izdelovanje reprapa
* + dokumentacija (seveda)
* zagotavljanje delovanja reprapa
* razvoj reprapa (nadgradnje, izboljšave, itd., ...)

Morali bomo izdelati več veznih elementov. Niso vsi enaki. Bi že začel risat 3D, da bi tako lažje iračunal kote in izrisal v OpenScad-u, ampak se posvečam najprej izdelavi reprapa (do Z-day-a).
Tu bi rad doma izdelal ČETRT-sfero (pol geodezične) za v sadovnjak (prejšnji mesec je bil še vinograd) in po njej vzgojil Julijski muškat (sladko grozdje, ki je zdrelo že junja - super") (bom povabu na obisk :D)

Danes (2.3.) zjutraj pričakujem odgovor strokovnega delovca kaj še potrebujem za izdelavo elektronike verzije 6. Sledi nabava elektronske materiala in priprava ostalega materiala za izvedbo reprapa.
Samo si dobil mail o naročilu plastičnih delov Mendela?
e-študij.si - Prosti študentski zapiski, sodeluj tudi TI. Literatura za vsakogar.
wlan slovenija - Odprto mesh brezžično omrežje slovenije.
Uporabniški avatar
_Mitto_
Koordinator goriške regije

Prispevki: 246

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 02 Mar 2011, 13:51

en kolega ima pa 3D stružnico - podoben princip kot tole, pa bom enkrat malo poslikal in spisal komentar ali dva :)
Whenever people agree with me I feel I must be wrong...
"nowhere" = "now" + "here"
fortehlulz

Prispevki: 338

PrispevekNapisal/a RUS » 04 Mar 2011, 16:10

Jst sem si pa zamislil da bi za začetek kr sam izdelal ogrodje iz lesa potem bi si pa natisnil potrebne dele. Zdi se mi dosti cenejša izdelava. Pa če se ne motim bi lahko iz kakšnega starega tiskalnika ki ne deluje pobrali ven koračne motorje..

..tukaj je 3d slika moje zamisli (Google SketchUp)
Slika
RUS

Prispevki: 9

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 04 Mar 2011, 16:19

opa opa! a gledamo 2. reprap v sloveniji!?? :mrgreen:
fortehlulz

PrispevekNapisal/a RUS » 04 Mar 2011, 16:45

Ah kje, to je samo na papirju (zaenkrat). Drugače pa kot je iz slike razvidno gre samo za ogrodje (brez motorčkov, zobnikov, jermenov in elektronike). Na žalost se sam ne spoznam na vezja in programiranje, tako da ni rečeno da bo tudi ta maketa najbolj primerna. Bi bil vesel kakšnih komentarjev od nekoga ki bi znal izpeljati zadevo od tukaj naprej pa do konca.
______ __ _ _
V kolikor obstaja kakšen slovenski RepRap blog, forum ali podobno bi prosil za link. Na RepRap.si sem že prijavljen vendar tam zaenkrat še vse stoji.
Lp.
RUS

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 04 Mar 2011, 17:00

* Reprap deli * http://www.reprapltd.com/shop (je kdo pripravljen tole kupit? Pa si magar potem stroške razdelimo)
ostalo imam skorej vse doma, rabim še eno revizijo narest kaj manjka.
* Ploščica Generacije 6 je že idelana oz. ravno v izdelavi http://reprap.org/wiki/Generation_6_Electronics
* Material za ploščico že skoraj pripravljen za naročilo: https://spreadsheets.google.com/a/slap. ... utput=html
* Tako zelo standarden končni opto senzor H21LOB baje ne izdelujo več, iščem nadomestek.
Nazadnje spremenil/a _Mitto_ dne 06 Mar 2011, 16:35, skupaj popravljeno enkrat.
e-študij.si - Prosti študentski zapiski, sodeluj tudi TI. Literatura za vsakogar.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a RUS » 05 Mar 2011, 01:48

_Mitto_ je napisal/a:* Reprap deli * http://www.reprapltd.com/shop/index.php ... cts_id=180 (je kdo pripravljen tole kupit? Pa si magar potem stroške razdelimo)

...z linkom je nekaj narobe (Sorry, the product was not found.), sicer sem pa pripravljen deliti kakršnekoli stroške glede reprap tiskalnika
RUS

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 06 Mar 2011, 16:38

Dal sem direktni link, ampak so reprap deli spet razprodani. - link je popravljen na splošni.
Nihče mi ni še nič potrdil, če je že kdo kupil en komplet.
Ne bi rad kupoval 2, ker nasldenjega bomo lahko že sami natisnili.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a Racio » 06 Mar 2011, 22:16

http://www.techzonecom.com/listing.php?cat_id=1 imajo ogromno delov za 3D tiskalnik. Me kr mal mika da bi si kit kupu, hehe 8-)
Racio

Prispevki: 6

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 07 Mar 2011, 01:44

Mendel-parts ima več. :D
če hočeš komplet kupit: http://www.mendel-parts.com/index.php?cPath=53 izvoli.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 07 Mar 2011, 02:50

Jupiii pravkar najdu, da je eden že prepisal software iz adurinota v ARM C kodo.
https://github.com/Ralith/libreprap

Sicer mene verjetno čaka še enkorak več in sicer moj softwere mora delat v RTOSu. (Real time operation system)
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a tisidobr » 07 Mar 2011, 20:40

Pozdravljeni!

Lepo je videti, da se Reprap širi tudi v Slovenijo.

Sam sem v fazi izdelave RepStrap-a. Je pa mešanica med Bothackerjevim drugim modelom T-repa http://bothacker.com/2010/04/13/t-rep-2-prototype/, Mendlom in Wolfstrapom http://reprap.org/wiki/WolfStrap-English.
Ogrodje je iz Bosch profilov tako kot T-rep. Elektronika je Adrianova verzija z Pololu driverji in arduino mega: http://reprap.org/wiki/Pololu_Electronics.

Trenutno se ukvarjam z končnimi senzorji, saj tudi jaz iščem alternativo ZD1901, H21LOI ali H21LOB.

Če koga zanima, lahko poslikam in malo bolje opišem moj projekt.

LP!
tisidobr

Prispevki: 3

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 07 Mar 2011, 21:11

Ooo hudoo! Te profile sem si vedno želel! Praktično vse lahko delaš iz tega.
Kje to dobiš?

Trenutno se ukvarjam z končnimi senzorji, saj tudi jaz iščem alternativo ZD1901, H21LOI ali H21LOB.

Jaz sem vsa material gledal na farnellu (tam vedno naročujemo elektroniko) od tistih, ki zaloga ni v ZDA, je nabolj podoben tale:
http://si.farnell.com/optek-technology/ ... dp/1678665 - imaš tud datasheet.

Ta vikend sem razdiral fotokopirc in dobi precej robe. Imel sem težave s strežnikom, zato še za razdrt ostale tiskalnike nisem imel časa. Bom še soboto namenil, temu ko pridem nazaj domov. Da bi mi za Z-day delalo sem pa že skeptik. Po drugi strani pa se mi zdi da bi raje uporabil vse te dele od tiskalnika. Tudi končne opto-stikala (so 3 pinski) in druge elemente, seveda pa bi blo treba načrtat unikatno vezje za to - bom razmislu.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 07 Mar 2011, 21:16

tisidobr je napisal/a:Če koga zanima, lahko poslikam in malo bolje opišem moj projekt.

hudo!! itak da nas zanima! :)
fortehlulz

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 07 Mar 2011, 21:17

jest bom pa kolega naštimov da poslika 3D rezljanje :mrgreen:
(ja, tut to obstaja) :mrgreen:
fortehlulz

PrispevekNapisal/a RUS » 08 Mar 2011, 16:51

Hudo!

Bilo bi dobro če bi potem lahko sestavili vodiče in opise s slikami na RepRap.si
Zanima me tudi kako zgleda to 3d rezkanje?? :o
RUS

PrispevekNapisal/a tisidobr » 08 Mar 2011, 20:46

Evo tukaj sta dve slikci:
Slika
Tukaj se vidi ogrodje, miza (y os) je že na vodilih in je skoraj končana. Vodila so rostifrei palice, po katerih tečejo ležaji iz rolerjev.
Z os je na vodilih, majnkata še uležajeni navojni palici in nosilec za motor, ki bo skrbel za dvig x os. X os je še v povojih.

elektronika:
Slika
elektronika po Adrianovem načrtu z arduino mega in pololu A4983 Stepper Motor Driver Carrier.

Toliko za enkrat.

LP!
Martin
tisidobr

PrispevekNapisal/a fortehlulz » 08 Mar 2011, 21:32

kakšna je cena tiste mase, ki se jo uporablja za print?
oz. kaj je tista masa - se jo da "pridelat"? :)
fortehlulz

PrispevekNapisal/a tisidobr » 08 Mar 2011, 21:54

Če misliš plastiko, je cena za filament 3mm PLA ene 50€ za 2,2KG.
http://www.mendel-parts.com/product_info.php?cPath=54&products_id=150
Seveda bi lahko sam ga pretopil iz plastike v granulah ali iz mlete plastike, problem pa je da rabiš čim bolj točen premer tega filamenta (?ve kdo slovensko besedo?), da nimaš težav z ekstruderjem.
PLA nej bi se načeloma dalo narediti doma...
Najbolj primerna za reprap pa sta PLA in ABS plastiki.
tisidobr

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 28 Mar 2011, 00:39

Dobra novica. Med porpravljanjem/pripravljanjem prostora za delavnico sem našel (že mal pozabljena) 2 sempla (vzorca) LPC2141 ARM mikrokontrolerja.
Plan je bil uporabiti LPC2138, ki ga že dobro poznam. No, oba sta v ARM7 tehnologiji, tale ima še integriran USB (verjetno to pomeni prihranek za umesnik, ki je sicer bil v planu. Spomina pa ima sicer manj, ampak drugi bodo lahko ostali uporabili lpc214x čip (x=8 .. ima največ spomina).

Ta teden rišem ploščico (in upam, da mi podaljšajo absolventa).
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a Tomaz » 28 Mar 2011, 08:32

Filament = nitka. Ponavadi temu rečejo žarilna nitka za dizla v avto terminologiji.

Glej, verjetno ti ne rabim pravit, da pri kontrolerju ni treba preseči potreb pinterja ne? Saj vem da veš, samo ne razumem zakaj bi ti rad dal boljši mikrokrmilnik, kot pa ga printer potrebuje?

Nadgradnja mogoče?

Kolko jaz vem zdaj zasnovalci reprapa načrtujejo mendela, tam bo pa treba od začetka it (mogoče so ga že naredli, ne vem). Ehm... :oops:
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

Prispevki: 433

PrispevekNapisal/a Toni » 08 Sep 2011, 14:18

super zadeva če je treba pomagat kaj rade volje, pa lahko bi delal na tem, da bi jih nardili več.
Toni

Prispevki: 2

PrispevekNapisal/a _Mitto_ » 14 Sep 2011, 01:10

Joj tole se še vedno ni nič premaknilo.
Kogar zanimajo podrobnosti, priporočam da se prijavi na reprap.org razvojni dopisni seznam. Fantje imajo res čudovite ideje. Razvija se tako strojne dele kot firmware. Zadnja dolga nit je bila o večglavnem sistemu za tiskanje z več materiali/barvami.
Uporabniški avatar
_Mitto_

PrispevekNapisal/a Tomaz » 14 Sep 2011, 12:04

Če pa ni več česar za razvijat, ena verzija RepRapa že obstaja, samo zgradit ga je treba, samo zgleda kot da ma on iste probleme kot jaz, ekipe ne dobi skup. :(
I do not wish to bely your powers of observation but I would like to remind you of the paradoks of asking a masked man who he is...
Tomaz

Prispevki: 433

Naslednja

Vrni se na Projekti

Kdo je prisoten

Po forumu brskajo: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost