Napisal/a luciano » 13 Maj 2011, 19:13
@tomaz: Ne moreš kriviti denarja kot takega za težave pri njegovi distribuciji. Denar je še vedno zgolj sredstvo za menjavo, hranilec vrednosti in mera vrednosti. problem distribucije bogastva, o katerem govoriš, je posledica razlik v sposobnosti in spretnosti posameznih subjektov na trgu in njihovih odločitev.
Delo je produkcijski faktor in se z njim ustvarja dobrine. Plačilo za vloženo delo je plača. Ravno tako je denar produkcijski faktor. Treba je kupit stroje,zaloge, opremo itd. Tudi denar oziroma kapital je produkcijski faktor. In za to sodelovanje dobi plačilo v obliki dividend in kapitalskega dobička. Oba faktorja (delo in kapital) sta pomembna pri produkciji in za to dobita neko plačilo. torej da, lahko služiš z denarjem. To počne vsak, ki je kdaj sklenil depozit ali pa kupil delnico.
Če je nekdo zaslužil denar, lahko z njim počne karkoli. zakaj bi bilo torej sporno, če ga daš svojim otrokom?
Afrika ni revna, ker obstaja denar. Problem afrike so strukturne narave. večina držav nima operativno sposobne vlade, ne uspejo niti izpeljati volitev, državni organi ne delujejo, sodni sistem ne deluje, plemena so v medsebojni vojni. Gospodarstvo ne more delovati in tako ustvarjajo premalo. Zaradi istega razloga manjše produktivnosti plače v Sloveniji ne morejo biti na ravni Avstrije.
Sistem frakcionalnih rezerv ni nič novega. Pomembno je, da je nastal organsko. To so počeli že zlatarji, ki so nekoč hranili zlato. Vlagatelji so prinesli v hranjenje zlato in za to dobili potrdilo. Ko so zlato potrebovali so odšli do zlatarja, plačali pristojbino za hranjenje in porabili zlato npr. za nek nakup. Ljudje so potem ugotovili, da se ne splača dvigovati zlato, plačati pristojbino in potem bo prodajalec zopet položil zlato nazaj. Nošenje zlata s seboj tudi ni praktično, zato so začeli namesto direktno z zlatom plačevati s potrdili. Nastal je neke vrste denar. Tudi zlataarji so ugotovili, da vsi ljudje nikoli ne dvignejo zlata. nekaj jih zlato dvigne nekaj pa položi. Ne potrebujejo 100% rezerv ampak le delne. Zlatarji (v današnjem svetu bankirji) so del zlata zadržali kot rezerve, del pa ga investirali in z njim zaslužili. S
tem pa ko so ga investirali, se je v gospodarstvu ustvarilo več, ljudje so imeli več in posledično živeli bolje.
@mitsch: Finančni trgi obstajajo že dolgo. Z njimi pa tudi špekulacije. Najbolj znan primer je tulipmania iz 17. stoletja. Denar je pomemben proizvodnji faktorj in se seli med podjetji. Tudi ti bi se svojim delom, ob ostalem enakem, se zaposlil tam, kjer več zaslužiš. Povsem enako logiko zasleduje denar. Seli se tja, kjer je zalužek boljši. S tem procesom se posredno nagrajuje uspešne.
Vezava na zlato ni najbolj smislna. Kakšen je smisel, da za vsak dolar obstaja nekje npr gram zlata? Kako je to učinkovita poraba resursov, ki jih imamo? Kako je upravičeno porabljat denar, energijo, delo, da se zlato pridobi in ga nato spravit v nek trezor?
Problem ni denar. Denar se je pojavil iz potrebe in bo v neki obliki obstajal v vsakem sistemu. Enostavno s tem si ljudje omogočijo boljše izpolnjevanje svojih preferenc, ker lahko bolj prosto trgujemo.